Resmi gazetede yayınlanan yeni Cumhurbaşkanlığı kararına göre oyun konsollarına yeni vergi ve birçok ürüne yeni ek gümrük vergisi geldi. Bu haber en çok Xbox ve Playstation almak isteyenleri üzecek.

Oyun konsollarına yeni vergi gelmesi ile birlikte fiyatların olumsuz yönde etkileneceği bariz. Cumhurbaşkanlığı kararına baktığımızda şu ibare yer alıyor: Alınan karar uyarınca  Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) kodu 9504.50.00.00.00 olan video oyun konsolları ve makineleri için bugünden (18 Nisan 2020) itibaren ilave yüzde 50 oranında  gümrük vergisi uygulanacak.

ps

Konsollar İçin Bugünden İtibaren Yüzde 50’ye Yakın Zam Uygulanacak

Hemen üzülmeyin zammın geçici bir süre ile yapıldığını belirtelim. Zam sadece 18 Nisan 2020 ile 30 Eylül 2020 tarihleri arasında geçerli olacak. 1 Ekim 2020’den itibaren yüzde 50’lik ek zam yüzde 20’lik olarak değiştirilecek.Xbox ve Playstation gibi oyun konsollarından şimdiki fiyatları üzerinden sadece yüzde 18 katama değer verdiği ve yüzde 20 özel tüketim vergisi alınıyordu. Bu zamlar ile yüzde 50 ek gümrük vergisi yüzde 18 kdv ve yüzde 20 ötv alınacak. Oyun Konsollarına YeniVergi ile birlikte fiyatın yaklaşık 3’de 1 artacağını ön görüyoruz.

Oyun Konsollarına Yeni Vergi Hangi Ürünü Etkileyecek

images 3 2

Eğer sony ve Microsoft hali hazırda gümrükten geçirdiği ürünlere zam yapmazsa piyasada olan ürünlerin fiyatları etkilenmeyecek. Fakat yeni gelecek ürünler zamlı olarak satılacak.

Bu tabloyu geçtiğimiz yıl da görmüştük. Sony, Microsoft ve nintendo ürünlerinde yüzde yüzlerin üzerinde biz zam ile karşılaşmıştık. Bu durumun ana sebebinin döviz dalgalanmasından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bu sefer ki zam ise yeni ek gümrük vergisinden kaynaklanıyor olacak.Yorum Yap

Lütfen Reklam Engelleyiciyi Kapatın

Web sitemiz, ziyaretçilerimize çevrim içi reklamlar göstererek kazanç sağlamaktadır. Lütfen reklam engelleyici yazılımını devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün.

Refresh