Sosyal medya düzenlemesinin detayları belli oldu

Son günlerde en çok konuşulan konulardan biri olan sosyal medya düzenlemesi için detayları da belli oldu. Sosyal medya kullanımında önemli yenilik ve değişiklikleri getirecek olan düzenleme, sosyal medya platformlarına temsilcilik bulundurmayı zorunlu hale getirecek.

Öte yandan zararlı görülen bir paylaşımın belli süre için kaldırılmaması da ceza işlemini beraberinde getirecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medyanın düzene sokulması gerektiğini söylemişti.

Sosyal medya düzenlemesi detayları

Hürriyet’in haberine göre yakın zamanda gelmesi beklenen değişikler belli oldu. Habere göre Facebook, Instagram ve Twitter’a, Türkiye’de temsilcilik bulundurma zorunluluğu geliyor. Kişisel verilerin korunmasının amaçlandığı da bilgiler arasında. Ayrıca, Almanya’nın uyguladığı 24 saat içinde zararlı paylaşımın kaldırılmaması sonucu, verilen 50 milyon Euro’ya kadar olan ceza da örnek alınıyor.En çok kullanılan sosyal medya ağlara Türkiye’de temsilcilik bulundurularak, zararlı paylaşımların ve hesapların hızlıca kaldırılması veya engellenmesi amaçlanıyor. Bu konuda çalışmalarda Almanya’nın ve Fransa’nın uyguladığı sistemlerin incelendiği belirtildi.

İddiaya göre Facebook ve Instagram’ın Türkiye’de ofis açmak için sıcak baktığı görülüyor. Twitter’ın ise konuya olumlu yaklaşamadığı söyleniyor. Adı geçen sosyal medya platformların temsilcileriyle görüşmeler yapıldığı kaydedildi.sosyal medya düzenlemesi detayları

AK Parti’nin hukukçu kurmaylarının sosyal medya düzenlemesi üzerine çalıştığı, Avrupa ülkelerinde yer alan uygulamaların incelendiği belirtildi. Özellikle Almanya ve Fransa’nın sosyal medya uygulamalarına içerik kaldırma ve engelleme şartlarının örnek teşkil ettiği belirtildi. Fransa’da belli konularda bulunan zararlı içeriklerin 1 saat içinde kaldırılması gerektiği belirtildi. Bu ülkede kural dışı hareket ise şirketlere içerik başına 1 milyon 250 bin euro ceza anlamına geliyor.

Öte yandan sahte isimli hesaplara ceza gelmesi de öngörülüyor. Bu tür hesapların açılmasının ağır cezai yaptırımlara sebep olacağı bildirildi. Ayrıca daha önceden MHP tarafından sosyal medya hesaplarının TC kimlik numarası ile alınmasına, AK Parti’nin sıcak bakmadığı belirtildi.12

Yorum Yap

Lütfen Reklam Engelleyiciyi Kapatın

Web sitemiz, ziyaretçilerimize çevrim içi reklamlar göstererek kazanç sağlamaktadır. Lütfen reklam engelleyici yazılımını devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün.

Refresh